Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | April 19, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Montaż kominka w domu - Porady Architektów

Montaż kominka w domu kominek kominek
Krzysztof

,,Jeszcze przed świętami chciałbym rozpocząć remont salonu i samodzielnie zamontować kominek, żeby na Boże Narodzenie, wspólnie z rodziną cieszyć się ciepłem i przytulnym salonem. Nie chcę wynajmować fachowców, myślę, że sam dam sobie radę, proszę jednak o kilka rad, co powinienem zrobić po kolei i o czym nie mogę zapomnieć w trakcie montażu kominka.”

Ekspert Krzysztof Adamiak radzi:

Zimowa pora to czas, kiedy każdy pragnie ciepła i przytulnej, klimatycznej atmosfery. Powracając do domu po długim spacerze, czy wyjeździe z pewnością przyjemnie by było wziąć kubek gorącej kawy albo czekolady i usiąść przy kominku. Wiele osób coraz częściej decyduje się na tego typu rozwiązanie w swoim domu, uzyskując dodatkowe źródło ciepła i poprawiając tym samym wygląd pomieszczenia.

Jeżeli już dokonaliśmy wyboru odpowiedniego kominka, to pamiętajmy, że o wiele łatwiej będzie nam go zamontować w dopiero budowanym domu, aniżeli w domu, który ma już kilka lat. Jest to uwarunkowane przede wszystkim dostosowaniem odpowiedniego miejsca, gdzie kominek ma się znajdować.

Najważniejsze jest aby przy rozpoczęciu montażu kominka zwrócić uwagę na to, aby znajdował się jak najbliżej komina, dzięki czemu na przewodzie dymowym będzie jak najmniej zagięć. W przypadku braku komina (bądź wolnego przewodu w kominie) należy go dobudować. Jest to warunek konieczny. Kolejną ważną rzeczą przy montażu jest usytuowanie kominka tak, aby widok na palenisko był jak najlepszy. Najczęściej buduje się kominki przy prostych ścianach, bądź w narożniku, rzadziej już umieszczane są one centralnie w pomieszczeniu z paleniskiem wyposażonym w szyby z czterech stron umożliwiającym jego obserwację z każdej strony pomieszczenia. Na koniec zwróćmy jeszcze uwagę na wytrzymałość stropu lub fundamentu na którym zostanie on wybudowany. Pamiętajmy, że przeciętny kominek waży około 500 k, ale są też takie przekraczające tonę, dlatego tak ważną kwestią jest nośność. Wytrzymałość w dużej mierze zależy od rozpiętości stropu, ilości zbrojenia, oraz gatunku zastosowanej stali.

Mając na uwadze kolejne zasady z pewnością będziemy mogli cieszyć się ciepłem i przytulną atmosferą, jaką zapewni nam kominek odpowiednio dobrany do naszych potrzeb.

Zostaw komentarz

dziewięć − trzy =