Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | March 29, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Parking przed posesją czy garaż? - Porady Architektów

Parking przed posesją czy garaż?

| Dnia 16, paź 2015

Budujesz dom i nie wiesz, jak rozplanować miejsce dla swojego samochodu? Parking przed posesją czy garaż? Co zrobić w sytuacji, gdy nie możesz pozwolić sobie na postawienie garażu?

Wybieramy najlepsze rozwiązanie

Przed podjęciem decyzji należy odpowiedzieć na kilka istotnych pytań dotyczących całej inwestycji.

  1. Jakie mamy wymiary działki i jak jest zagospodarowana?
  2. Czy chcemy garaż zintegrowany z domem czy wolnostojący?
  3. Jak długi podjazd musimy zrobić?
  4. Czy ulica, na którą wyjeżdżamy ma duże natężenie ruchu?

Budowa garażu – wymagania, które muszą zostać spełnione

Każdy garaż musi zostać wyposażony w instalację elektryczną i system wentylacji. Jeśli decydujesz się na nieogrzewane pomieszczenie pamiętaj o umieszczeniu otworów wentylacyjnych na bramie garażowej i przeciwległej ścianie. W przepisach znajduje się nawet informacja o łącznej powierzchni otworów wentylacyjnych. W przypadku ogrzewania prawnym wymogiem jest montaż wentylacji grawitacyjnej.

Także jak widzisz już przy budowie należy uwzględnić kilka ważnych kwestii.

Jaki mamy właściwie wybór?

  1. Garaż zintegrowany z budynkiem, ale bez bramy garażowej.
  2. Garaż wolnostojący
  3. Wiata garażowa
  4. Miejsce parkingowe przed posesją

Garaż przy budynku

Garaż zintegrowany z budynkiem jest fajnym rozwiązaniem, które obecnie bardzo często jest wykorzystywane przez architektów. Problem w tym, że jest to możliwe w przypadku nowopowstałych budynkach, gdzie garaż był uwzględniany od początku. W ten sposób oszczędzamy materiały i obniżamy koszty budowy.

Bardzo ważnym punktem jest także oddzielnie takiego garażu od części mieszkalnych – ogranicza to napływ spalin, hałasu oraz zmniejsza ucieczkę ciepła zwłaszcza, gdy decydujemy się na brak ogrzewania.

Garaż wolnostojący

Przede wszystkim oprócz wystarczającej ilości miejsca potrzebujesz zezwolenia na budowę. Plusem takiego typu garażu jest dowolność w kwestii wielkości i położenia czy dołączenie do niego tarasu i pomieszczenia gospodarczego. Niestety na małej działce takie rozwiązanie całkowicie odpada.

Wiata garażowa

Tania i dość praktyczna – najczęściej drewniana, zadaszona konstrukcja w połączeniu z podjazdem. Dodatkowo na wiatę o powierzchni 25 m2 nie potrzebujemy zezwolenia, a taka przestrzeń jest wystarczająca do zaparkowania jednego auta. Warto jednak pamiętać o estetycznym wkomponowaniu wiaty, aby nie oszpecała naszej działki.

 Parking przed posesją

Niestety nie każdy ma prywatną działkę lub budżet na taką inwestycję, dlatego gdy nie mamy możliwości budowy garażu lub wiaty warto postawić na miejsce parkingowe przed posesją. Wtedy należy zaopatrzyć się tylko w specjalny koc, którym okryjemy szybę auta zimą. W przypadku, gdy mieszkamy w bloku warto oznaczyć miejsca parkingowe specjalnie namalowanymi pasami parkingowymi, a malowanie linii możemy zlecić wyspecjalizowanej firmie.

Nie wszyscy możemy pozwolić sobie na garaż wolnostojący czy wiatę garażową, a oznaczone miejsce parkingowe zwłaszcza w miastach jest tanim i szybkim rozwiązaniem.

Zostaw komentarz

4 × 3 =