Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | April 25, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Czym jest świdermajer? - Porady Architektów

Czym jest świdermajer? drewniany dom drewniany dom domek letniskowy
Krzysztof

,,Jestem na etapie planowania budowy domku na wsi. Zmierzam w kierunku budowy klasycznego domu, z nawiązaniem do tradycji, ale jednocześnie chciałbym wykorzystać w nim nowe technologie, aby w pełni mógł on później służyć moim dzieciom. Ostatnio spotkałem się z określeniem „świdermajer”. Co to właściwie oznacza? Wiem tylko, że jest to pojęcie powiązane z architekturą sprzed wielu lat. I czy w ogóle warto zabierać się za budowę tego typu?”

Ekspert Krzysztof Adamiak radzi:

W ostatnim czasie rzeczywiście rośnie grono miłośników dawnej architektury drewnianej. Pod koniec XIX wieku do Polski dotarł styl szwajcarski , bardzo popularny w licznych miejscowościach uzdrowiskowych w Alpach. Charakteryzował się on budynkami z dwuspadowymi dachami, szerokimi okapami, tarasami, oraz specyficznym, roślinnym bądź też geometrycznym wzorem wycinanym w desce. Z czasem styl ten zapisał się w kanony architektoniczne takich miejscowości uzdrowiskowych jak Nałęczów, Józefów, Krynica czy Otwock. Powoli też zaczęto odchodzić od alpejskich motywów na rzecz nowych, lokalnych rozwiązań.

Charakterystyczne budynki na Mazowszu były połączeniem lekkości altany ogrodowej z statycznym i trochę surowym urokiem stacji kolei żelaznych. Przewrotną nazwę „świdermajer” zawdzięczają Gałczyńskiemu, który połączył ze sobą nazwę rzeki Świder i biedermeiera, który był popularnym w XIX wieku stylem urządzania mieszczańskich wnętrz. Największy rozkwit budowy tego typu domów miał miejsce w latach międzywojennych, gdzie sukcesywnie rozwijano uzdrowiska i letniska, zwłaszcza w takich miejscowościach jak Anin, Radość, Józefów, Świder i Falenica.

Nowe budynki oparte na stylistyce świdermajera oczywiście są budowane na konstrukcji murowanej. Jednak werandy są całkowicie drewniane, a ornamenty wycinane zgodnie ze starymi sposobami. Nawiązania do tradycji można szukać przede wszystkim w bryle budynku, z wielopłaszczyznowym dachem oraz drewnie, obficie użytym do wykończenia elewacji. Takie domy idealnie sprawdzają się właśnie na wsi. Klasyczne wykończenie nawiązujące do tradycji, oraz wykorzystanie nowych technologii wewnątrz budynku pozwala na ciekawe połączenie stylistyczne, oraz zyskuje coraz większe grono zwolenników, chętnych do budowy tego typu domu.

Zapraszamy również na jedno z większych wydarzeń związanych z aranżacją wnętrz na Dolnym Śląsku, czyli Nocy z Design_em organizowanej przez Galerię Wnętrz Domar:

Zostaw komentarz

jedenaście − trzy =