Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | June 20, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Dom parterowy czy dwukondygnacyjny? - Porady Architektów

Dom parterowy czy dwukondygnacyjny? mieszkanie domek
Krzysztof

,,Jesteśmy z mężem na etapie poszukiwania idealnego projektu domku jednorodzinnego. W grę wchodzi powierzchnia metrażowa ok. 100 m kwadratowych. Niestety oboje nie potrafimy dojść do porozumienia, czy lepiej będzie postawić na projekt domu jedno, czy dwukondygnacyjnego. Mi zależy na przestrzeni, jednak nie chciałabym robić dodatkowego piętra, chociażby ze względu na małe dzieci, czy też moją mamę, która często nas odwiedza, a nie ma sił na chodzenie po schodach. Mąż jednak uważa, że dom dwupoziomowy to lepsze rozwiązanie, bo możemy w pewien sposób oddzielić od siebie 2 różne części domu. Jak to pogodzić?”

Ekspert Krzysztof Adamiak radzi:

Przed przystąpieniem do budowy domu trzeba dobrze zastanowić się nad tym, jaki powinien wyglądać wymarzony budynek. Jedną z kwestii, nad którymi należy się zastanowić jest wybór pomiędzy domem parterowym a dwukondygnacyjnym.

Powierzchnia działki

Z pewnością trzeba wziąć pod uwagę wymiary działki, na której ma powstać budynek. Wiadomo bowiem, ze w przypadku małych powierzchni, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie dom piętrowy. W ten sposób można będzie przeznaczyć część działki na stworzenie na przykład ogrodu czy tarasu.

Koszty budowy i eksploatacji

Jeżeli rozmiary działki pozwalają na budowę domu parterowego o dostatecznie dużej powierzchni, to warto zwrócić uwagę na koszt budowy oraz eksploatacji. Tańszym rozwiązaniem jest stworzenie domu parterowego. Nie trzeba wydawać pieniędzy na cięższe stropy czy na schody. Jednak w przypadku takich budynków trzeba będzie przeznaczać nieco wyższe kwoty na ogrzewanie. Z tych przyczyn dobrze byłoby poświęcić chwilę na rozważenie wad i zalet obu rozwiązań.

Zostaw komentarz

18 − czternaście =