Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | June 20, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Domy – budować czy kupować od dewelopera? - Porady Architektów

Domy – budować czy kupować od dewelopera?

| Dnia 17, cze 2017

W przypadku podejmowaniu decyzji o zakupie domu stajemy przed wyborem: budować czy kupować od dewelopera? Co jest korzystniejsze? Co wybrać?

Przede wszystkim wybór zależy od dwóch podstawowych kryteriów: ceny i czasu. W zależności od tego ile środków finansowych posiadamy lub jak szybko chcemy wprowadzić się do nowego domu lepszym rozwiązaniem będzie budowa lub deweloper.

Budowa zawsze tańsza

Budowa domu od podstaw zawsze będzie mniejszym kosztem niż zakup z rynku pierwotnego czy wtórnego. Według inwestorów koszt budowy mieści się w przedziale 2,5-3 tys. zł./mkw. Co ciekawe jest to niezależne od miejsca, w którym budujemy dom.

Co wpływa na koszt budowy?

Kilka czynników, a w tym wielkość domu, rodzaj i jakość materiałów, sama technologia budowy domu (drewniany, murowany) i wybór zakładanych instalacji.

W zależności od miasta i położenia lokalu cena za metr kwadratowy sięga 4-5,5 tysiąca. Wystarczy spojrzeć na cenę mieszkań w Warszawie i porównać do mniejszego miasta. Za tą samą cenę możemy mieć dwa razy większy metraż.

Często w przypadku nabywania posiadłości trzeba doliczyć koszt remontu, odnawiania lub wykończenia mieszkania, co jeszcze zwiększa koszty inwestycji. W takich mieszkaniach trudniej też o dostosowanie przestrzeni lub rozmieszczenie pokoju według naszego pomysłu.

Szybciej i bezpieczniej

Zakup od dewelopera jest droższym rozwiązaniem, ale jest także szybszą i bezpieczniejszą opcją. Budowa domu wiążę się nie tylko z przygotowaniem projektu czy zakupem materiałów. To także różnego rodzaje formalności, pozwolenia i zgody. Trzeba uzyskać m.in. wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów czy mapki do celów projektów i już na tym etapie może okazać się, że nasz wymarzony dom na działce nie powstanie. Łącznie budowa zajmuje nawet 2 lata.

Do tego dochodzi kontrola samej budowy. Mamy więc sporo miejsc, w którym można popełnić błąd, co wpływa na wydłużenie prac i zwiększenie całkowitego kosztu.

W przypadku usług deweloperskich ponosimy mniejszy ryzyko. Wprowadzamy się do gotowego mieszkania, które budowane jest zgodnie z najnowszymi trendami i normami. Nawet, jeśli będziemy zmuszeni do przeprowadzenia remontów to jego koszt i tak jest nieporównywalnie mniejszy niż budowa domu od zera.

Gotowy dom to zagospodarowana działka, budynek, uregulowany stan prawny i ogromna oszczędność czasu. Z atrakcyjną ofertą mieszkań można zapoznać się na stronie Wrocławskiego developera Toscom.

Budowa czy kupowanie domu ma swoje plusy i minusy. Jeśli masz czas i jesteś przygotowany na częste wizyty w urzędach wybierz pierwszą opcję. W przypadku, gdy chcesz mieć własny dom, masz wystarczająco dużo środków finansowych i wolisz szybkie rozwiązania skorzystaj z usług dewelopera.

Zostaw komentarz

4 + 13 =