Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | July 25, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Gdzie umiejscowić szafy w domu? - Porady Architektów

Gdzie umiejscowić szafy w domu? szafy szafa do zabudowy schody - schowek
Krzysztof

,,Właśnie jestem na etapie wykańczania mojego nowego domu i lada moment rozpoczniemy wnoszenie mebli. Jest to w sumie ostatni moment, żeby coś jeszcze zmienić. Zastanawiam się nad umiejscowieniem szaf w domu. Które miejsca najlepiej będą nadawać się na położenie szaf na ubrania i nie tylko?”

Ekspert Krzysztof Adamiak radzi:

Najważniejszym elementem na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy umiejscawianiu szaf w domu jest funkcjonalność. Efektywnym wykorzystaniem powierzchni domu będzie z całą pewnością umiejscowienie szaf w przygotowanych wnękach. Tak jak Pan wspomniał, etap wykańczania jest ostatnim dzwonkiem na dokonanie tego typu zmian, jednakże również w wyremontowanym już i urządzonym domu można pokusić się o wykonanie wnęk w ścianach.

Jeżeli chodzi o miejsca, to powinniśmy pamiętać, że szafa z pewnością potrzebna jest w okolicach strefy wejściowej, czyli w holu, przedpokoju, czy wiatrołapie. W niej składana jest w końcu odzież wierzchnia i obuwie. Szafy na odzież codzienną powinny być umieszczone w sypialniach, ponieważ każdy użytkownik pokoju powinien mieć swobodny dostęp do swoich rzeczy osobistych.

Równie ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie szaf wnękowych po obu stronach ściany, dzielącej dwa pokoje. Jak to zrobić? W każdym z pomieszczeń należy zbudować wnękę w ścianie, w której umieszczona zostanie szafa zlicowana frontem z tyłem szafy z sąsiedniego pokoju.

W dużej sypialni warto stworzyć własną garderobę, która będzie umieszczona na jednej ze ścian. Można np. umieścić na wybranej ścianie ciąg szaf i postawić szafę wolno stojącą w odległości 100 -1200 cm przed nimi w taki sposób, aby zapewnić swobodne przejście w tym miejscu. Tył szafy wolnostojącej można jeszcze dodatkowo wykorzystać jako funkcjonalną ścianę, nadającą się na tło dla mebla lub telewizora.

Warto również pamiętać, że w domu powinna znaleźć się szafa gospodarcza, jeżeli nie mamy na to osobnego pomieszczenia. Najlepszym miejscem na jej umiejscowienie będzie korytarz, gdzie wszyscy domownicy będą mieli swobodny dostęp. Można ją zaplanować np. pod schodami, gdzie wykorzystana zostanie maksymalnie przestrzeń w domu.

Zostaw komentarz

13 + szesnaście =