Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | April 18, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Idealny parapet wewnętrzny do okna - Porady Architektów

Idealny parapet wewnętrzny do okna parapety
Małgorzata Brandys

,,Mam zamiar zakupić nowe okna PCV do salonu i kuchni – model mam już praktycznie upatrzony, jednak zastanawiam się jaki parapet wewnętrzny dobrać, aby wszystko ładnie i spójnie się komponowało. Na co powinienem zwrócić uwagę? Dodam, że okna mają białe ramy.”

Ekspert Małgorzata Brandys radzi:

Szukając okien do domu zwraca się często uwagę na ich szczelność, funkcjonalność oraz estetyczność w połączeniu z wnętrzami. Wrażenie jakie chce się osiągnąć może zniweczyć źle dobrany parapet. Wiele osób lekceważy ten element wyposażenia, ale nie słusznie. Zazwyczaj jest wybierany na samym końcu, bez poświęcenia czasu na poszukiwania. Dobrze dobrany parapet również wpływa na styl całego wnętrza. Źle zamontowany może doprowadzić do sporej utraty ciepła i narażenia na koszty.

Dobieramy parapet wewnętrzny

Ofert z parapetami jest mnóstwo, by dokonać odpowiedniego wyboru trzeba poświęcić temu trochę czasu. Do najważniejszych zasad zaliczamy – brak dominowania parapetu w pomieszczeniu gdzie będzie się znajdował. Sprawdzonym sposobem jest dobór koloru zbliżonego do ramy okiennej. Gdy ramy są ciemniejsze wtedy wybór dostosowujemy kolorystycznie do ścian, lecz już o jaśniejszej barwie. Okolice okna dzięki temu zabiegowi będą jaśniejsze, a nieprzyciemnione. Jeśli wybieramy proste okna bez elementów ozdobnych taki sam powinien być parapet i na odwrót. Parapet z oknem powinny razem być idealnym duetem. Nie zakupujmy do pomieszczeń mniej wyeksponowanych wyszukanych parapetów. Dostosowujmy wybór parapetu do pomieszczenia.

Skuteczna ochrona przed zimnem

Funkcją parapetu oprócz wyglądu jest również dobre rozprowadzanie ciepła z grzejnika po pomieszczeniu. Ważny jest jego prawidłowy montaż, jeżeli będzie on niedostatecznie dobry to mogą pojawiać się pod nim mostki termiczne, którymi ucieka ciepło na zewnątrz. Najczęściej powstają gdy zbyt głęboko umieścimy go pod ościeżnicą. Średnia głębokość dla zamontowania parapetu wewnętrznego to od 1 do 1,5 cm. Szczelinę jak zostaje między bokiem a murem wypełnić należy np. pianką poliuretanową lub taśmą z materiału termoizolacyjnego. Nie można tej przestrzeni pozostawić pustej.

Zostaw komentarz

dziewiętnaście − dwanaście =