Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | April 24, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Jakie materiały idealnie nadają się na ścianę w kuchni? - Porady Architektów

Jakie materiały idealnie nadają się na ścianę w kuchni? kuchnia - cegły ściana z cegły kolory
Małgorzata Brandys

„Jesteśmy już na etapie wykańczania kuchni w naszym nowym domu. W poprzednim mieszkaniu postawiliśmy przede wszystkim na jasne wnętrze + płytki ceramiczne. Teraz jednak koncepcja związana z użyciem płytek nie do końca mi odpowiada. Zastanawiamy się wspólnie z mężem nad zastosowaniem jakiegoś odporniejszego materiału nad blatem w kuchni, jednak chcemy aby jednocześnie pasował on do stylu, w jakim urządzony został nasz dom (jest to przede wszystkim nowoczesna forma). Jakie materiały najlepiej nadadzą się na taką ścianę?”

Ekspert Małgorzata Brandys radzi:

Projektując kuchnię, należy zadbać o każdy szczegół związany z jej aranżacją, tak, aby nie tylko spełniała ona wszystkie swoje właściwości użytkowe, ale również charakteryzowała się wysokiej jakości wykończeniem i nienagannym, przyjemnym dla oka wyglądem. Często zadawane są tutaj pytania z zakresu doboru odpowiednich materiałów, jakie można zastosować na kuchenne ściany. Jedni kierują się ceną, inni wytrzymałością i trwałością, jeszcze inni – wyglądem. Zobaczmy zatem, jakie propozycje oferują nam producenci:

  • Farby i tapety– malowanie jest najszybszym i najtańszym sposobem na ściany kuchenne. W prosty sposób uzyskamy gładka powierzchnię, w jednolitym , bądź bardziej wymyślnym kolorze, bez połączeń i podziałów. Ważne jest aby dobrać odpowiednią farbę, zabezpieczająca naszą ścianą przez zamoczeniem, a zarazem umożliwiającą nam łatwe zmywanie. Przed pomalowaniem ściana powinna być dobrze wyrównana, ponieważ farby uwydatniają wszystkie nierówności. Można również zastosować odpowiednią tapetę np. winylową albo z włókna szklanego.
  • Płytki ceramiczne lub kamienne – od lat cieszą się niegasnącą popularnością dzięki łatwości w czyszczeniu, odporności na wysoką temperaturę, a także nieprzemakalności. Mowa oczywiście o płytkach ceramicznych, które najczęściej układa się na ścianie pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami. Na rynku mamy do wyboru bardzo bogate wzornictwo różnego rodzaju płytek, więc bez problemu znajdziemy coś dla siebie. Płytki kamienne, zwłaszcza te o porowatej strukturze należy obowiązkowo po nałożeniu starannie zabezpieczyć – poprzez wypełnienie masą kamienną najgłębszych i największych otworów i impregnację całej powierzchni. Dzięki temu będziemy mogli długo cieszyć się z ich użytku.
  • Tynk strukturalny – nie wymaga wielkich pieniędzy a daje piękny efekt. Najlepiej wykorzystać cienkowarstwowy tynk akrylowy, który pozwoli uzyskać nam strukturalna powierzchnię, np. przypominającą wieloziarnisty granit. Dodatkowo pomalujmy je środkiem uszczelniającym który pozwoli nam zabezpieczyć tynk przez zabrudzeniami.
  • Konglomerat – dobrym sposobem jest przymocowanie nad blatem okładziny z konglomeratów kamienia. Dzięki budowie wykonanej z takich minerałów jak granit i kwarc, konglomeraty mają odpowiednią twardość, wytrzymałość na uszkodzenia, tłuszcze i wysoką temperaturę. Są stosunkowo drogie, ale należą do dobrych inwestycji.

 

Zostaw komentarz

17 − 3 =