Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | July 25, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Kuchnia otwarta czy kuchnia zamknięta? - Porady Architektów

Kuchnia otwarta czy kuchnia zamknięta? kuchnia kuchnia
Krzysztof

,,Czy w przypadku dużej kuchni warto pokusić się o połączenie jej z salonem? Widziałem kilka ciekawych projektów i coraz bardziej zastanawiam się, czy w przypadku mojego domu to się sprawdzi. Kuchnia ma ok. 18 mkw i duże przejście do salonu, ze ściankami kartonowo-gipsowymi.”

Ekspert Krzysztof Adamiak radzi:

Budując dom czy remontując mieszkanie mamy dylemat: czy pozostawić kuchnie zamkniętą czy otwartą, połączoną z salonem? Czy zdecydować się na wygodną podobno wyspę?

CO Z TĄ WYSPĄ KUCHENNĄ?

Wyspa okazuje się bardzo wygodna w każdej kuchni – jednak najbardziej pasuje i dodatkowo sprawa się w kuchni otwartej na salon. Nawet jeśli kuchnia jest bardzo mała, ale posiada wyspę i jest otwarta nie sprawia wrażenia ciasnej, wręcz przeciwnie zostaje optycznie powiększona. Tak zwana wyspa często okazuje się po prostu zwyczajnym stołem czy stołem ze schowkiem na inne rzeczy. Kiedy kuchnia jest mała, ale decydujemy się na wyspę to warto zamontować w niej szafki na naczynia, płytę grzewczą i zaaranżować kawałek stołu. W ten sposób okaże się bardzo funkcjonalna, a my zyskamy więcej miejsca – równie dobrze sprawdzą się tutaj meble kuchenne z litego drewna zaprojektowane na wymiar. Jeśli nasza kuchnia okazuje się jednak zamknięta, ale bardzo duża to opłaca się stworzyć w niej wyspę – powinna jednak posiadać co najmniej 15 metrów kwadratowych, aby i tu to rozwiązanie okazało się wygodne i funkcjonalne. Warto jednak aby była ona mniejsza i lżejsza od tych które swoje umiejscowienie znajdują w kuchniach otwartych. Świetnym rozwiązaniem okazuje się również wyspa na kółkach, gdyż kiedy zachodzi taka potrzeba w szybki sposób możemy się jej pozbyć lub przesunąć w inne miejsce.

KUCHNIA OTWARTA CZY KUCHNIA ZAMKNIĘTA?

I tutaj pojawia się wiele dylematów – które lepiej podoła naszym oczekiwaniom? Jeżeli lubimy zawsze mieć czysto polecamy kuchnię zamkniętą – niezmyte naczynia w zlewie nie będą nam przeszkadzały podczas relaksu w salonie po obiedzie. Również jeśli lubimy gotować wybierzmy to rozwiązanie – zapachy z kuchni nie będą rozprzestrzeniały się w salonie. Również dzięki kuchni zamkniętej w salonie szybciej się wyciszymy, gdyż nie będzie w nim słychać pracy urządzeń kuchennych, na przykład zmywarki. W tym przypadku łatwiej także urządzić kuchnię, ponieważ nie musi być zbliżona stylowo do salonu.

Jeśli kuchnia jest otwarta, w salonie możemy zaaranżować kącik do spożywania posiłków, osoba gotująca zawsze będzie miała kontakt z pozostałymi domownikami pozostającymi w salonie. Każda z tych kuchni posiada wiele zalet i wad, a to którą z nich wybierzemy zależy tylko od nas samych.

nowe-mieszkania-we-wroclawiu

Zostaw komentarz

szesnaście + 6 =