Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | May 23, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Lampa nad stołem – jaką wybrać? - Porady Architektów

Lampa nad stołem – jaką wybrać? trzy lampy nad stołem lampa nad stołem lampy
Katarzyna

„Całkiem niedawno udało mi się w końcu urządzić wymarzoną jadalnię. Zakupiłam świetny, długi drewniany stół i piękne krzesła do kompletu. Na co dzień pomieszczenie to jest bardzo nasłonecznione, dzięki dużym oknom od strony południa. Niestety, jesiennymi i zimowymi wieczorami wcześniej zrobi się ciemno, więc niezbędne będzie oświetlenie stołu podczas kolacji. Obecnie mam 2 duże lampy przy ścianach i dają one dużo światła, jednak podejrzewam, że kiedy zrobi się ciemniej, ciężko będzie aby same w pełni oświetliły cały stół w czasie posiłku. Planuję więc zakup oświetlenia nad stół, tylko nie wiem czym kierować się, aby zakup był udany”

Ekspert Katarzyna Dereń radzi:

Zanim dokonamy właściwego wyboru lampy i innego źródła światła nad stów, warto aby kierować się kilkoma ważnymi zasadami:

  • Do oświetlenia stołu w jadalni i nie tylko można używać wielu rodzajów źródeł światła. Mogą to być np. świetlówki kompaktowe, diody elektroluminescencyjne (LED), czy żarówki halogenowe. Ostatnich nie powinniśmy stosować w lampach wiszących nisko nad stołem, ponieważ emitują one zbyt dużo ciepła.
  • Lampa azzardo powinna posiadać przysłonięte żarówki bądź też takie, które nie będą widoczne dla gości siedzących przy stole. Przysłonięcie jest tym bardziej istotne jeżeli nasz stół posiada duże przeszklenia, gdyż wtedy odbicie światła jest znacznie większe.
  • Przy zakupie źródła świat łado lampy zawsze zwracajmy uwagę na adnotacje i wskazówki dotyczące najlepszego światła, umieszczone przez producenta. Najlepiej zakupić więc żarówkę o takiej mocy, jaka jest deklarowana dla danej lampy, zbyt słabej żarówki nie wzmocnimy, mocną możemy jednak ściemnić. Jak to zrobić? Przy demontażu instalacji wystarczy zamontować ściemniacz. Wszystkie źródła światła, z wyjątkiem tanich świetlówek można swobodnie ściemniać. Na opakowaniu powinien widnieć napis DIMM bądź odpowiedni symbol.
  • Zamiast lampy na ściemniaczu można równie dobrze zamontować żyrandole zawierające kilka źródeł światła z dwóch obwodów włączanych niezależnie.
  • Temperatura barwowa żarówki powinna wynosić od 3000 do 3500 K, oznacza to białe światło.

Jeśli szukasz inspiracji wnętrzarskich i interesujesz się architekturą – koniecznie sprawdź wydarzenie Noc z Designem.

 

Zostaw komentarz

osiem + dwanaście =