Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | November 7, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Ogród – zlecić projekt czy urządzać samemu? - Porady Architektów

Ogród – zlecić projekt czy urządzać samemu?

| Dnia 13, maj 2015

Masz do zagospodarowania przestrzeń w ogrodzie? Nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź czy nie lepiej zlecić projekt ogrodu specjaliście.

Dobry projekt nie obejmuje tylko miejsca i wyboru jakie kwiaty, krzewy lub rośliny posadzimy. To dużo więcej planowania i analizowania.

Jak urządzić ogród samemu?

  1. Zacznij od zebrania podstawowych informacji – Jaki masz rodzaj gleby w ogrodzie? Jakie jest ukształtowanie terenu?
  2. Wybór kompozycji – swobodna, geometryczna i złożona
  3. Kieruj się zasadą od ogółu do szczegółu
  4. Pamiętaj o wyborze odpowiednich roślin

Projektowanie ogrodu jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które wcześniej się tym nie zajmowały, dlatego w takich przypadkach lepiej skorzystać z usług fachowca. Nie tylko zaplanuje rozmieszczenie roślin, ale dobierze odpowiednie gatunki, rodzaje i posadzi je w taki sposób, aby jedne rośliny nie wpływały negatywnie na pozostałe.

Wygląd działki

Przy planowaniu ogrodu uwzględniamy nachylenie terenu, nasłonecznienie poszczególnych obszarów, rodzaj gleby i jej odczyn oraz wybranie miejsca do wykonania nasypów. Jeśli decydujesz się na dowóz ziemi pamiętaj o kupnie ze sprawdzonego źródła – brunatna ziemia wcale nie oznacza, że jest dobrej jakości.

Pamiętaj też o poziomie nawodnienia swojej działki. Zbyt niski lub wysoki poziom wód gruntowych warunkuje wybór roślinności.

Kompozycja ogrodowa

Styl ogrodu zależy wyłącznie od naszej pomysłowości lub inspiracji, ale mamy też możliwość skorzystać z określonego kierunku: kompozycji swobodnej, geometrycznej lub złożonej.

Pierwsza propozycja jest dobrym pomysłem w przypadku działek o nieregularnych granicach lub bardzo dużych obszarów. Kompozycja ma przypominać naturę – trawa nieskoszona na czas nie wpływa negatywnie na ocenę ogrodu, brak też przycinania krzewów czy dbania o szczegóły. Wymaga ona jednak dużego nakładu pracy, a na efekty trzeba trochę poczekać.

Kompozycja geometryczna jak sama nazwa wskazuje opiera się na bryłach i symetrii. Przeważają rabaty ujęte są w kwadratach, okręgach czy elipsach. Najczęściej stosowana, gdy mamy mały obszar do zagospodarowania. Jest łatwiejszy w pielęgnacji, wymaga mniejszej wiedzy na temat roślin i szybciej widzimy efekty.

Ostatnią propozycją jest kompozycja złożona, która pojawia się rzadko ze względu na kształt wymaganej działki – kwadratu lub prostokątna z osią symetrii. Najczęściej łączy w sobie cechy dwóch opisanych wyżej.

Dobór roślin

Najprzyjemniejszą i jednocześnie najtrudniejszą częścią projektowania ogrodu jest dobór roślin. Potrzebna jest dość duża wiedza w tym temacie, aby ogród był urządzony ze smakiem i wyczuciem. Przy obecnym asortymencie roślin mamy naprawdę ogromny wybór, co jest kolejnym powodem dla którego warto wynająć specjalistę. Jeśli tego nie robisz kieruj się tymi zasadami: różnorodność, praktyczność i umiar.

Mimo wszystko lepiej zlecić wykonanie projektu, aby ogród był nie tylko pięknym, ale także funkcjonalnym miejscem.

Zostaw komentarz

jedenaście − 4 =