Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | July 25, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Podłoga w kuchni nie musi być nudna! - Porady Architektów

Podłoga w kuchni nie musi być nudna!

| Dnia 22, cze 2017

Aranżując wnętrze domu najwięcej uwagi poświęcamy pomieszczeniom takim jak salon czy sypialnia. Tymczasem także kuchnia wymaga od nas kreatywności. Jej wyposażenie nie jest zadaniem prostym. Działania mające na celu stworzenie z kuchni pomieszczenia efektownego i przykuwającego uwagę warto rozpocząć od… podłogi.

Panele z płytek

Podłoga z płytek ceramicznych wielu osobom kojarzy się z nudą i powtarzalnością. Okazuje się jednak, że nie musi to być zgodne z prawdą. W chwili obecnej płytki podłogowe do kuchni mają tak wiele „twarzy”, że możemy z nich wykreować bardzo ciekawą aranżację. Pierwszym przykładem niech będzie ceramika imitująca panele podłogowe. Dobrze wiemy, że drewno pasuje do kuchni wręcz idealnie. Ma ono jednak zasadniczą wadę. Jest bardzo podatne na działanie wilgoci. A w kuchni, jak dobrze wiemy, panuje zmienna wilgotność powietrza. Jak się okazuje nie oznacza to jednak, że wszyscy fani stylizacji z drewna powinni poczuć się rozczarowani. Płytki ceramiczne oferują nam bowiem ogromne bogactwo wzorów, wśród których znajdziemy również całą paletę modeli imitujących drewno. Tak naprawdę możemy wybrać dowolny z dostępnych gatunków. Co istotne płytki ceramiczne idealnie odzwierciedlają wszelkie detale dotyczące rysunku drewna. Stanowią jego doskonałą i bardzo praktyczną imitację.

Drewniana podłoga w kuchni daje nam duże możliwości aranżacji pozostałych elementów tego pomieszczenia. Warto także podkreślić, że płytki podłogowe do kuchni czynią jej wnętrze ciepłym, przytulnym i przyjaznym. A to jeden z priorytetów, który powinien nam towarzyszyć podczas aranżacji każdego pomieszczenia.

Intrygująca szachownica

Płytki ceramiczne wcale nie muszą być monotonne! Oprócz tego, że doskonale imitują drewno, to jeszcze pozwalają nam na tworzenie rozmaitych wariacji kolorystycznych. A skoro mamy dostęp do tak zróżnicowanych modeli płytek, to dlaczego z tego nie skorzystać. Pierwszą z fantazyjnych konfiguracji, jaka przychodzi nam do głowy, jest rzecz jasna popularna szachownica. Czy biało-czarna aranżacja sprawdzi się w kuchni? Z pewnością tak, ale pod warunkiem że pozostałe elementy wystroju wnętrza zostaną do niej dopasowane. W jaki sposób?

Biało-czarna szachownica tworzy z reguły bardzo atrakcyjną, ale jednocześnie ciemną stylizację. Aby była ona zauważalna, i jednocześnie nie zmniejszała optycznie wnętrza, należy „otoczyć” ją jasnymi elementami. Ciemna podłoga musi zatem zostać skontrastowana jasną stylizacją ścian oraz mebli. Z drugiej strony motyw szachownicy warto przenieść z podłogi również na inne elementy pomieszczenia.

Intrygująca mozaika

Jeżeli szachownica stanowi zbyt małą ekstrawagancję, to z powodzeniem można pokusić się o zastosowanie na powierzchni podłogi mozaiki. Jest to dosyć odważne posunięcie, ale z drugiej strony płytki podłogowe do kuchni w takiej formie z pewnością uczynią z całego pomieszczenia prawdziwe dzieło sztuki. Stosując mozaikę warto zachować pewien umiar w zróżnicowaniu kolorystycznym. Od ciekawej aranżacji jest przecież tylko mały kroczek do śmieszności. Dzięki wykorzystaniu tego typu płytek ceramicznych możemy stworzyć fantazyjne, niepowtarzalne, ale i szalenie gustowne wnętrze.

Podłoga w kuchni stanowi swoistą bazę, na której będziemy tworzyć całokształt pomieszczenia. Warto zatem poważnie przemyśleć wygląd i stylistykę podłogi. Przy odrobinie wysiłku i kreatywności może ona uczynić z naszej kuchni prawdziwe arcydzieło.

 

Zostaw komentarz

17 − trzynaście =