Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | June 20, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Prawidłowy projekt schodów - Porady Architektów

Prawidłowy projekt schodów
Krzysztof

,,Staram się większość elementów w moim domu wykonywać sam.  Również w projekt mojego nowego mieszkania starałem się nieco ingerować, jednak do tej pory nie mam pomysłu, jak odpowiednio podejść do umiejscowienia schodów w domu. Jakiś czas temu wykonaliśmy dobudówkę i potrzebujemy specjalnych, dodatkowych schodów, które pozwolą nam połączyć oba elementy naszego domu. Zależy nam aby były one mocnym elementem kompozycyjnym z racji faktu, że większość pomieszczeń urządzona jest w nowoczesnym stylu.”

Ekspert Krzysztof Adamiak radzi:

Oczywistym jest, że schody umieszczone w zamkniętej klatce schodowej nie będą wzbudzać takiego zainteresowania i pełnić dodatkowej roli kompozycyjnej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku ich umieszczenia w holu, czy pokoju dziennym, dlatego też miejsca te – jeżeli oczywiście pozwala na to nie tylko przestrzeń, ale przede wszystkim dostępność do dobudowanej części domu – będą najlepsze na umiejscowienie schodów.

Zasadniczo schody mogą być zarówno elementem konstrukcyjnym budynku – wtedy żelbetową konstrukcję wykonuje się już na etapie budowy, ale również zostać wykonane jako dodatkowa, lekka konstrukcja ażurowa – wtedy niezbędny będzie specjalny otwór na ich umiejscowienie. Z uwagi na wykonanie dobudowy z pewnością to właśnie schody ażurowe będą najlepszym rozwiązaniem. Warto pamiętać również o doborze odpowiednio trwałego materiału, odpornego na ścieranie. Aby efekt był bardziej nowoczesny warto pokusić się o wykonanie balustrad z innych materiałów niż stopnie schodów. Aby kompozycja była odpowiednia, najważniejsze jest aby materiały których zostaną wykonane schody pasowały do wystroju całego wnętrza.

schody-azurowe

Zostaw komentarz

6 + 5 =