Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | June 20, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Sposób na idealną wnękę okienną - Porady Architektów

Sposób na idealną wnękę okienną okna okna połaciowe
Małgorzata Brandys

„Projektowanie i aranżacja sypialni na poddaszu to jedna z naszych ostatnich inwestycji. Postawiliśmy na nowoczesną aranżację w Niceo minimalistycznym stylu z dużą ilością przeszkleń, aby wpuścić do pomieszczenia jak najwięcej światła. Zanim rozpoczniemy wnoszenie mebli, chcielibyśmy dowiedzieć się jaki kształt powinna mieć prawidłowa wnęka okienna w przypadku poddasza o niewielkim stopniu nachylenia. Słyszałem bowiem, że jej kształt ma istotny wpływ na prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.”

Ekspert Małgorzata Brandys radzi:

Rzeczywiście prawidłowy kształt wnęki okiennej to nie tylko względy estetyczne ale przede wszystkim funkcjonalność, która wpływa zarówno na prawidłową cyrkulację powietrza jak i właściwe jego ocieplenie. Poza tym istotne jest aby światło w tym miejscu padało w odpowiedni sposób. Często wykonanie takiej wnęki bywa czasochłonne i niejednokrotnie zdarza się, że właśnie z tego powodu zostaje ono przeprowadzone w nieodpowiedni sposób. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnego stelaża do wnęki okna dachowego z paroizolacją. Taka prefabrykowana konstrukcja stalowa do montowania płyty kartonowo – gipsowej umożliwia bardzo szybkie i proste przygotowanie konstrukcji pod płyty z zachowaniem wszystkich kątów nachylenia wnęki.

Proszę również pamiętać, że wnęka okienna powinna być na górze równoległa do podłogi, a na dole prostopadła do niej. Zapobiega to bowiem kondensacji pary wodnej na szybach. Dodatkowo zastosowanie stelażu pozwala również na pozostawienie dodatkowej przestrzeni na wełnę mineralną do ocieplenia naszego okna (takie działania zmniejsza powstawanie mostków termicznych). Taki stelaż zakupi Pan w każdym dobrym sklepie budowlanym, a jego wykonanie to najczęściej wysokiej jakości stal o dużej sztywności, która na etapie użytkowania poddasza zabezpiecza je dodatkowo przed ewentualnym pękaniem narożników.

Zostaw komentarz

15 + 9 =