Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | February 23, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Zanim zbudujesz taras… - Porady Architektów

Zanim zbudujesz taras… taras taras kompozytowy taras drewniany Taras po okręgu
Michał

„Mam niewielki ogród z miejscem, które idealnie nadaje się na taras. Chciałbym się jednak dowiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę zanim zdecyduję się na jego budowę.”

Ekspert Michał Zieliński radzi:

Taras jest sercem ogrodu, miejscem naszego wypoczynku i to często wokół stołu na tarasie toczy się letnie życie w ogrodzie. Istotne jest, aby był on odizolowany od ulicy i sąsiadów (np. za pomocą kraty osadzonej pnączem), oddalony również od głównego wejścia do domu, czy podjazdu do garażu.

Wygodny taras nie powinien być zbyt mały. Wszystko zależy tak naprawdę od wielkości ogrodu, niemniej jednak najlepiej jeżeli taras zajmował powierzchnię co najmniej 20 m2. Zwykle sytuowany jest on przy południowej bądź zachodniej ścianie budynku ze względu na nasłonecznienie. Należy jednak liczyć się z tym, że latem może być w tym miejscu gorąco, więc konieczne będzie wykorzystanie odpowiedniego zadaszenia. Taras można również osłonić wysokimi krzewami (np. leszczynami) bądź też szybko rosnącym drzewem o szerokiej koronie. Podłogę tarasową najlepiej wykonać z wysokiej jakości desek drewnianych, odpornych na zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Ogród powinniśmy tak zagospodarować, aby na osi widokowej miejsca wypoczynku znajdował się jego najładniejszy fragment. Poniżej przykładowy projekt z dużym tarasem obejmującym część wejściową domu. Z tyłu dodatkowo znajduje się mniejsza część tarasu wychodząca na bardziej prywatną część ogrodu.

phpThumb_generated_thumbnailjpg

Zostaw komentarz

18 − dziewięć =