Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | June 20, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Ganek czy weranda przy domu – budować? - Porady Architektów

Ganek czy weranda przy domu – budować?

| Dnia 16, sie 2015

Ganek czy weranda przy domu, co budować? Na co się zdecydować? Z nami poznasz najnowsze trendy w architekturze.

Ganek – spadek po szlacheckich dworkach

Ganek to najczęściej mała przybudówka z zewnętrznymi schodami prowadzącymi do wejścia. Oparta na słupkach i nakryta dachem. Bardzo popularne w architekturze XVI wieku, zwłaszcza przy dworkach szlacheckich. Obecnie widuje się je głównie w podmiejskich willach.

Budowane są z tego samego materiału, który zostaje wykorzystany w pozostałych częściach domu. Oparty na słupach, ale zdarzają się także ozdobne kolumny z drewna, kamienia lub cegły. Ganki są otwarte lub zamknięte. Jego największą zaletą jest ochrona domu głównie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Poza tym w zależności od projektu pełni kilka dodatkowych funkcji:

Ganek zamknięty:

  • dodatkowe pomieszczenie gospodarcze
  • zmniejsza utratę ciepła
  • poprawia właściwości termoizolacyjne budynku

Ganek otwarty:

  • pełni głównie funkcje miejsca wypoczynkowego
  • dach nad gankiem chroni przed deszczem i upałem
  • to dobre miejsce na umieszczenie dużej ilości kwiatów doniczkowych

Tak, jak pisaliśmy na początku ganki silnie kojarzą się z dworkiem szlacheckim – mały, oparty na kolumnach i zadaszony. Oprócz takiej formy mogą przyjmować kształt prostokąta o wybranej przez nas wielkości – nawet na całą ścianę domu. W większości takich projektów dach ganku staje się podłogą dla balkonu na pierwszym piętrze. Jeśli takie pomieszczenie zabudujemy mamy składzik lub przedłużenie pokoju. Często nowoczesne ganki oparte są na jednej kolumnie i łączą się z przybudowanym garażem.

Weranda czy ganek

Z kolei weranda to drewniana lub murowana dobudówka umieszczona przed wejściem do budynku. Umieszczona głównie od strony ogrodu, ale może znajdować się z boku lub na piętrze domu. Składa się z podłogi, ścian oraz dachu. Najpopularniejsze materiały podłogowe to kamień, płytki ceramiczne lub drewno. Podobnie jak ganek weranda jest zamknięta lub otwarta.

Weranda to głównie miejsce wypoczynkowe i przeznaczone do spędzania czasu wolnego w ogrodzie w lecie. Jeśli jest zamknięta i przeszklona w okresie jesieni i zimy przejmuje funkcje ogrodu oraz schowka.

Otwarte czy zabudowane

Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest zabudowanie ganku lub werandy – uniezależnia nas to od pogody, zapewnia cień, chroni meble i inne elementy znajdujące się na ganku lub werandzie i daje nam większą swobodę. Niestety wiążę się także z zacieniem pozostałych pomieszczeń w domu i ograniczeniem widoczności z okien.

Mimo to nadal jest to bardziej korzystne niż pozostawienie otwartej przestrzeni, ponieważ mamy możliwość wykorzystać ją przez cały rok, a nie tylko w pewnych okresach.

Zarówno ganek jak i weranda są w stanie bardzo ładnie podkreślić charakter domu, ale warto zadbać o zadaszenie, odpowiedni wybór materiałów i aranżację takiego pomieszczenia.

Zostaw komentarz

dwa × 3 =