Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | May 23, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Postarzanie mebli, czyli jak dać swojemu wyposażeniu drugie życie - Porady Architektów

Postarzanie mebli, czyli jak dać swojemu wyposażeniu drugie życie

| Dnia 27, lut 2018

Meble wymienia się stosunkowo rzadko – jak już goszczą w naszych domach to na dobre. W końcu po co je wymieniać, jeśli dalej pełnią swoje funkcje? Gorzej, jeśli w naszym odczuciu meble stają się nieestetyczne. Z pomocą może przyjść postarzanie mebli metodą DIY. Zastanawiasz się, jak tego dokonać? Prezentujemy krok po kroku, jak odmienisz swoje meble!

W jakich wnętrzach sprawdzi się postarzanie mebli?

Na sposób odświeżania mebli ma wpływ ich wygląd. Meble ze zdobnymi frontami i wygiętymi nóżkami są idealne do budowania wnętrza w stylu shabby chic. Z kolei proste szafy i komody sprawdzą się w stylu industrialnym. Postarzania możemy dokonać niezależnie od wieku mebli, jednak na nowszych modelach może być to trudniejsze, ze względu na brak odpowiednich okuć i uchwytów.

Postarzanie mebli krok po kroku metodą bielenia

  1. W pierwszej kolejności należy dokładnie umyć mebel, który chcemy postarzać.
  2. Gdy już wyschnie, można zmatowić sprzęt papierem ściernym, by pozbyć się nadmiaru lakieru.
  3. Następnie przechodzimy do pomalowania mebla w miejscach, które będą przecierane, rozcieńczoną farbą, którą po wyschnięciu można pokryć woskiem.
  4. Po tym zaczynamy pokrywać cały sprzęt kilkoma warstwami białej farby. Ważne, by pędzlem dostać się do wszystkich zakamarków i nakładać odpowiednią ilość farby, inaczej na meblu powstaną zacieki.
  5. Po wyschnięciu wszystkich warstw białej farby można przejść do kolejnej czynności, jaką jest delikatne ścieranie farby nożykiem. Takie postarzanie mebli zazwyczaj dotyczy wszelkich rogów postarzanego przez nas sprzętu.
  6. Na koniec musimy wygładzić wszelkie krawędzie przy pomocy papieru ściernego, by farba nie zaczęła się łuszczyć. Dodatkowo można zabezpieczyć farbę pokrywając ją lakierem akrylowym.

Zostaw komentarz

16 − szesnaście =