Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | April 26, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Olejowanie drewna – dlaczego warto? - Porady Architektów

Olejowanie drewna – dlaczego warto?

| Dnia 24, maj 2018

Olejowanie drewna przynosi największe zalety wtedy, gdy na naszej podłodze znajdują się panele ze szlachetnych odmian tego surowca. Nie każdy jednak wie, że olejować można praktycznie wszystkie wyroby z drewna. Co musisz wiedzieć zanim rozpoczniesz olejowanie drewna?

Dlaczego warto olejować drewno?

Dzięki zabiegowi olejowania wydobędziemy naturalne piękno desek zawierające się zarówno w ich kolorze, jak również w fakturze, a dodatkowo podniesiemy jego wytrzymałość. Regularne olejowanie wpływa bowiem dodatnio na przedłużenie żywotności materiału, a dodatkowo zabezpiecza je przed zakusami szkodników, takich jak termity i gryzonie.

Olejowanie najlepsze na twardym drewnie

Olejować można każdy gatunek drewna, aczkolwiek najlepiej nadają się do tego deski wykonane z drzew o dużej twardości, takich jak na przykład dąb. Miękkie gatunki zazwyczaj źle znoszą stosowanie standardowych preparatów, dlatego też przed podjęciem działań należy upewnić się, do jakich gatunków przeznaczony jest dany środek. Producenci podają tego typu informacje na opakowaniach. Pamiętać przy tym należy, że jednym preparatem możemy pokryć różne rodzaje wyrobów z drewna, na przykład meble czy framugi okienne.

Oleje rozpuszczalnikowe – najlepsze na podłogi

Oleje oparte na rozpuszczalnikach polecane są przede wszystkim do stosowania w intensywnie użytkowanych miejscach. Dzięki temu, że tego typu preparaty głębiej wnikają w strukturę materiału, ostateczny poziom ochrony jest wysoki. Oleje rozpuszczalnikowe są zatem odpowiednie do stosowania na podłogach drewnianych. Można je również stosować do zabezpieczania tarasów i innych przestrzeni poza granicami domu. Rozpuszczalniki cechują się jednak intensywnym zapachem, dlatego też pokryte takim olejem przestrzenie należy intensywnie wietrzyć przez 3-4 dni po pokryciu ich preparatem.

Oleje wodne – przy mniej intensywnym użytkowaniu

Oleje wodne stosuje się przede wszystkim w celu pielęgnacji drewna, które nie jest narażone na codzienne ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Preparaty wodne najczęściej stosowane są do zabezpieczenia mebli i boazerii. Dzięki nim można skutecznie uchronić surowiec przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego oraz skutkami innych czynników atmosferycznych, takich jak na przykład deszcz. W przeciwieństwie do olejów rozpuszczalnikowych, środki wodne posiadają łagodny zapach.

Jak długo schnie podłoga po olejowaniu?

Pełne wyschnięcie świeżo olejowanej podłogi jest uzależnione przede wszystkim od gatunku drewna oraz sposobu nanoszenia preparatu. Olej stosowany na zimno wchłania się wolniej – okładzina pełną wytrzymałość zyskuje wtedy po okresie około dwóch tygodni. Aplikacja na gorąco wraz z polerowaniem termopadem daje czas schnięcia krótszy o kilka dni. Najdłużej schną gatunki drewna cechujące się wysoką tłustością wynikającą z dużej zawartości naturalnych żywic obecnych w surowcu.

Sprawdź również nasz artykuł o nadawaniu drugiego życia starym meblom:

Postarzanie mebli, czyli jak dać swojemu wyposażeniu drugie życie

Zostaw komentarz

czternaście + trzynaście =