Dlaczego warto postawić ogrodzenie z siatki? - Porady Architektów
„Jestem już na etapie prac wykończeniowych w domu. Właśnie pracuję nad ogrodem, jednak wiele pracy jeszcze przede mną. Rozpocząłem od zagospodarowania tarasu a na posesji posadziłem kilka drzew. Niestety mój budżet nie pozwala mi w chwili obecnej na zakup wymarzonego ogrodzenia, poza tym sam jeszcze do końca nie wiem jak ma ono wyglądać. Jednak już teraz zależy mi na ochronie własnej posesji, stąd też z tym związane jest moje pytanie – jakie ogrodzenie wybrać w takiej sytuacji, aby było tanie i bezpieczne? Oczywiście raczej nie będzie to ogrodzenie na wiele lat, w przyszłości będę już bardziej ukierunkowany na konkretny model ogrodzenia”
Ekspert Michał Zieliński radzi:
Ci, którzy są w trakcie, przed, lub świeżo po budowie domu, wiedzą jak ważne jest właściwe ogrodzenie posesji. Ogrodzona działka , to podstawowy element na terenie zabudowy i nierzadko powód do dylematów, jaki rodzaj ogrodzenia wybrać.
Najprostszym i zarazem najbardziej powszechnym rozwiązaniem, jest ogrodzeniem ślimakowe, czyli w postaci plecionej siatki. Często jest ono zresztą najlepszym wyjściem, bo jego cena jest stosunkowo niska a sam założenie nie jest trudne.
Czym kierować się przy doborze tego typu ogrodzenia?
Ogrodzenie siatkowe nadaje się nie tylko jako zabezpieczenie działki budowlanej, ale także odpowiednie jest w przypadku ogrodów i działek. Popularne jest też zastosowanie takiej siatki na terenach rolnych oraz przy lasach, w celu odgrodzenia ich na przykład od autostrady.
Właściwości i sposób zakładania
Przeciętna wysokość siatki ogrodzeniowej, to 1,5 metra, choć występują też takie o wysokości 1 m. Inne wymiary tworzone są zazwyczaj na specjalne zamówienie. Regularna szerokość oczek wynosi 4-6 cm. Grubość drutu, z jakiego złożona jest siatka wynosi od 2 do 4mm, dzięki czemu jest ona elastyczna i umożliwia zwinięcie w rulon. Siatka ogrodzeniowa jest zazwyczaj ocynkowana lub zabezpieczona powłoką PCV. Na rynku dostępne są ogrodzenia w kolorze zielonym, ale zdarzają się też odcienie brązu oraz czarne siatki. Jeśli chodzi o montaż siatki, to można ja założyć własnoręcznie lub zatrudnić do tego osoby. Siatka zakładana jest na specjalnych słupach o średnicy około 4 cm i wysokości ponad 1,5 m. Jako element dodatkowy, dostępne są na rynku specjalne bramy i furtki.
Zalety i wady siatki ogrodzeniowej
Główną zaletą siatki ogrodzeniowej jest jej niska cena oraz szybki i prosty montaż. Ponadto taka siatka, dzięki materiałowi z jakiego jest zbudowana, jest niezwykle wytrzymała i odporna na warunki klimatyczne. Zasadniczą wadą tego typu ogrodzenia jest jej stosunkowo krótki cykl życia – stosuje się ją zwykle jako rozwiązanie tymczasowe, na przykład na czas budowy domu. Osobiście polecam firmę Betafence – znajdzie Pan tutaj szeroki wybór ogrodzeń, zarówno tych stałych jak i tymczasowych.
Zostaw komentarz