Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | June 20, 2024

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Projekt ogrodu wokół letniego domku - Porady Architektów

Projekt ogrodu wokół letniego domku domek letniskowy domek letniskowy dom letniskowy
Michał

,,Od kilku lat mam domek letniskowy nad jeziorami na Mazurach. Często wracam tam z całą rodziną, jednak nigdy nie miałem wystarczająco dużo czasu, aby zająć się otoczeniem, czyli działką wokół domku. Wiem, że warto byłoby zagospodarować przestrzeń w taki sposób, aby była ona funkcjonalna dla całej rodziny i np. wieczorową porą, była idealnym miejscem spotkań. Jednakże nie wiem jak odpowiednio urządzić ten ogród, aby nie sprawiał on kłopotów w czasie, kiedy będziemy we własnym mieszkaniu. Nie chciałbym po kilku zimowych miesiącach wracać na miejsce i zaczynać pracę od początku.”

Ekspert Michał Zieliński radzi:

Tak naprawdę kwestia odpowiedniego urządzenia ogrodu zależy od ilości czasu, jaki będziemy w stanie mu poświęcić. Jeżeli zamierzamy wybierać się do domku letniskowego tylko w czasie weekendów i podczas 2-3 tygodni wakacji, lepiej będzie jeśli zrezygnujemy z formowanych krzewów, wyrafinowanych kompozycji kwiatowych, czy trudnych w uprawie roślin.

Inspiracji do urządzania ogrodu przy domku letniskowym warto zaczerpnąć z okolicy, rozglądając się po sąsiednich ogrodach, lasach, czy innych dzikich miejscach, ponieważ niektóra roślinność ma ciekawe odmiany ogrodowe. Z racji faktu, iż są one idealnie dostosowane do lokalnych warunków – nasłonecznienia, rodzaju gleby oraz jej wilgotności – bujnie rosną, są bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne czy działanie szkodników. To sprawia, że rośliny nie potrzebują dodatkowych zabiegów z naszej strony i ogród jest prawie samoobsługowy.

Warto również zrezygnować z niskiej trawy, którą należy regularnie przycinać i odpowiednio nawadniać, na rzecz naturalnej łąki z rdestem, stokrotkami, koniczyną i innymi okolicznymi roślinami. Taki dziki trawnik wpisuje się w niezwykle modny w ostatnim czasie trend ekologiczny w urządzaniu ogrodów. W zimowym okresie warto zabezpieczyć go za pomocą folii ogrodowej, która w odpowiedni sposób ochroni trawnik przed mrozami.

Kwestia ogrodzenia takiego podwórka zależy już od nas samych. Bardzo dobrze wygląda ogród nie posiadający nienaturalnej granicy, jednak jeżeli posiadamy sąsiadów, lub o prostu pragniemy zadbać o bezpieczeństwo tego miejsca to warto zdecydować się na zakup prostego ogrodzenia. Na stronie http://www.ogradzamy.pl/ możemy znaleźć wiele ciekawych rozwiązań w tym zakresie, gdzie serdecznie Państwa odsyłam w celu odnalezienia jeszcze większej ilości inspiracji.

Zostaw komentarz

pięć × 2 =