Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Porady Architektów | June 1, 2023

Scroll to top

Top

Brak komentarzy

Projekt ogrodu wokół letniego domku

Projekt ogrodu wokół letniego domku domek letniskowy domek letniskowy dom letniskowy
Michał

,,Od kilku lat mam domek letniskowy nad jeziorami na Mazurach. Często wracam tam z całą rodziną, jednak nigdy nie miałem wystarczająco dużo czasu, aby zająć się otoczeniem, czyli działką wokół domku. Wiem, że warto byłoby zagospodarować przestrzeń w taki sposób, aby była ona funkcjonalna dla całej rodziny i np. wieczorową porą, była idealnym miejscem spotkań. Jednakże nie wiem jak odpowiednio urządzić ten ogród, aby nie sprawiał on kłopotów w czasie, kiedy będziemy we własnym mieszkaniu. Nie chciałbym po kilku zimowych miesiącach wracać na miejsce i zaczynać pracę od początku.”

Ekspert Michał Zieliński radzi:

Tak naprawdę kwestia odpowiedniego urządzenia ogrodu zależy od ilości czasu, jaki będziemy w stanie mu poświęcić. Jeżeli zamierzamy wybierać się do domku letniskowego tylko w czasie weekendów i podczas 2-3 tygodni wakacji, lepiej będzie jeśli zrezygnujemy z formowanych krzewów, wyrafinowanych kompozycji kwiatowych, czy trudnych w uprawie roślin.

Inspiracji do urządzania ogrodu przy domku letniskowym warto zaczerpnąć z okolicy, rozglądając się po sąsiednich ogrodach, lasach, czy innych dzikich miejscach, ponieważ niektóra roślinność ma ciekawe odmiany ogrodowe. Z racji faktu, iż są one idealnie dostosowane do lokalnych warunków – nasłonecznienia, rodzaju gleby oraz jej wilgotności – bujnie rosną, są bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne czy działanie szkodników. To sprawia, że rośliny nie potrzebują dodatkowych zabiegów z naszej strony i ogród jest prawie samoobsługowy.

Warto również zrezygnować z niskiej trawy, którą należy regularnie przycinać i odpowiednio nawadniać, na rzecz naturalnej łąki z rdestem, stokrotkami, koniczyną i innymi okolicznymi roślinami. Taki dziki trawnik wpisuje się w niezwykle modny w ostatnim czasie trend ekologiczny w urządzaniu ogrodów. W zimowym okresie warto zabezpieczyć go za pomocą folii ogrodowej, która w odpowiedni sposób ochroni trawnik przed mrozami.

Kwestia ogrodzenia takiego podwórka zależy już od nas samych. Bardzo dobrze wygląda ogród nie posiadający nienaturalnej granicy, jednak jeżeli posiadamy sąsiadów, lub o prostu pragniemy zadbać o bezpieczeństwo tego miejsca to warto zdecydować się na zakup prostego ogrodzenia. Na stronie http://www.ogradzamy.pl/ możemy znaleźć wiele ciekawych rozwiązań w tym zakresie, gdzie serdecznie Państwa odsyłam w celu odnalezienia jeszcze większej ilości inspiracji.

Zostaw komentarz

two × 2 =